O NAS     SPRAWIEDLIWY HANDEL     KONTAKT
> Certyfikacja
                Produkty Fair Trade
                Producenci
                Certyfikacja
                Linki
                E-sklep
                Sprzedaż dla firm
                Materiały promocyjne


Certyfikacja

Zgodnie z europejskim prawem wszystkie nasze produkty pochodzące z biologicznie kontrolowanych upraw posiadają znak ekologiczny "Euroliść" przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej.

Dodatkowo jesteśmy jednostką certyfikowaną przez AGRO BIO TEST. Certyfikat został wydany na podstawie art.29 ust.1 rozporządzenia (WE) nr 834/2007 oraz rozporządzenia (WE) nr 889/2008.

Naszym partnerem jest organizacja Sprawiedliwego Handlu EZA pochodząca z Austrii, która dostarcza nam produkty do dystrybucji.

35-lat tradycji Sprawiedliwego Handlu
Firma EZA Sprawiedliwy Handel GmbH powstała w 1975 roku (wtedy jako EZA-Współpraca Dla Rozwoju Trzeciego Świata GmbH) w Salzburgu. Jako pionier Sprawiedliwego Handlu stała się przez te lata największą tego typu austriacką organizacją importową. Firma jest m.in. członkiem ruchu: "Akcja 3.Świat" – A3W.

Sprawiedliwy Handel gwarantuje cywilizowane warunki pracy i sprawiedliwą zapłatę, wspomaga ekologiczne warunki produkcji, ułatwia dostęp do rynku małym organizacjom producentów rolnych i drobnym wytwórcom rękodzieła, gwarantuje przejrzystość warunków produkcji i współpracy handlowej.

Asortyment firmy EZA obejmuje: produkty żywnościowe, artykuły rękodzieła, odzież i naturalne kosmetyki. Za tą ofertą stoi około 140 organizacji partnerskich z 40 krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu. W przeważającym stopniu firma EZA współpracuje z małymi organizacjami producentów rolnych i zrzeszeniami wytwórców rękodzieła oraz podobnymi organizacjami producenckimi. Kawa, czekolada, herbata, kakao, orzechy, oleje jadalne, soki owocowe i lemoniady, cukier, miód, ryż, quinua, jak i odzież z bio-bawełny noszą logo FAIRTRADE potwierdzający przynależność produktu do oferty w ramach Sprawiedliwego Handlu. 77 % wszystkich produktów żywnościowych z oferty EZA pochodzi z biologicznie kontrolowanych upraw.

Nie wszystkie produkty noszą międzynarodowy znak certyfikacyjny FLO, ale powstały w sposób równie "sprawiedliwy".

Organizacje Sprawiedliwego Handlu wprowadzają jednak na rynek produkty bez certyfikatów, dlaczego?

Tak naprawdę jest kilka przyczyn np.:

- brak kryteriów certyfikacji dla danego produktu – lista ta jest stale poszerzana przez FLO. Niemniej istnieją ogólne kryteria działania organizacji Sprawiedliwego Handlu, które pozwalają na rozwój "sprawiedliwej" produkcji i sprzedaży do czasu opracowania i wdrożenia standardów;

- zbyt niski poziom rozwoju danej organizacji producenckiej - aby jednak mogła z czasem spełnić wymagane kryteria, potrzebuje wsparcia ze strony organizacji Sprawiedliwego Handlu, a jedną z form jest nabywanie jej produktów;

- koszty certyfikacji - część produktów organizacje Sprawiedliwego Handlu rozprowadzają bez znaków certyfikacyjnych ze względu na koszty, choć są one identyczne z certyfikowanymi i różnią się tylko opakowaniem; produkty sprzedawane do zewnętrznej sieci dystrybucyjnej (np. supermarkety) są sprzedawane ze znakiem certyfikacyjnym, natomiast sprzedawane bezpośrednio konsumentom (np. w sieci sklepów Sprawiedliwego Handlu - Weltladen, Worldshops, które spełniają określone kryteria) - bez takiego znaku, gdyż sposób sprzedaży i kryteria, które spełnia sprzedawca, jednoznacznie wskazuje na fakt, iż są to produkty Sprawiedliwego Handlu.


AGRO BIO TEST
PL-EKO-07-12925Euroliść - znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej.
Logo gwarantuje, że produkt: zawiera co najmniej 95% składników ekologicznych, podlega urzędowemu systemowi kontroli, pochodzi prosto od producenta lub też został dostarczony w zapieczętowanym opakowaniu, posiada na opakowaniu nazwę produ- centa/przetwórcy lub konfekcjonera oraz nazwę/kod jednostki certyfikującej.
Ponieważ od 2010 roku wszystkie produkty ekologiczne z UE (w tym Fairtrade) powinny posiadać takie oznakowanie na swoich opakowaniach, na naszych produktach również widnieje Euroliść obok (lub zamiast) certyfikatu Bio Austria.

Znak "Bio-Rolnictwo. Partnerzy na całym świecie" to symbol produkcji przyjaznej dla środowiska i ludzi. Jest on nadawany produktom, które są wytwarzane przez organizacje partnerskie sprawiedliwego handlu i pochodzą z kontrolowanych biologicznie upraw.

Znak FAIRTRADE na zdecydowanej większości produktów spożywczych EZA gwarantuje niezależną kontrolę zachowywania standardów FAIRTRADE i ułatwia rozpoznanie produktów sprawiedliwego handlu wśród wszystkich innych. Obecnie takie oznaczenie mają nasze: kawy, herbaty, czekolady, kakao, smarowidła czekoladowe, czekoladowe snaki, cukier, gumisie, smarowidła owocowe, część napoji, orzechy, ryż, quinua i oleje jadalne.

System kontroli jakości GOTS obejmuje cały łańcuch produkcyjny, od materiału siewnego poprzez uprawę (proces wzrostu), przetwarzanie, aż po produkt końcowy. Sam sposób magazynowania i pakowania jest też oceniany. Wszystkie biorące udział w procesie wytwarzania miejsca i podmioty procesu przetwarzania są w całym łańcuchu produkcji regularnie kontrolowane.

Znak FAIRTRADE Certified Cotton jest nadawany przez FLO-Cert GmbH niezależną instytucję kontrolującą zgodnie z kryteriami Sprawiedliwego Handlu.
Oznacza to, że producenci bawełny z krajów rozwijających są należycie opłacani za swoją pracę.

Etykieta ekologiczna BDIH, widoczna na opakowaniu jest gwarancją kontrolowanego, czysto biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego.
Informuje Klienta, że do produkcji kosmetyków zostały użyte tylko surowce naturalne, takie jak: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.

Opakowania wolne od aluminium
Opakowania naszych produktów nie zawierają aluminium. Specjalne folie gwarantują pełny aromat, smak i są kolejnym elementem naszego wkładu do ochrony środowiska.